Slide Maltepe Yalı Slide Maltepe Yalı Slide Maltepe Yalı Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Pilates Pilates; boyun düzleşmesi, bel ve boyun fıtığı gibi sorunların çözümünün yanında vücudun duruşuna da faydalı olan bir egzersizdir. Aletsiz yapılabildiği gibi lastik veya farklı boyutlardaki toplarla veya büyük aletlerle de yapılabilmektedir.

Pilatesin Faydaları

 • Kişiye daha sağlıklı ve dik bir duruş kazandırır.

 • Omurga kaslarını çalıştırarak kambur duruşu düzeltir.

 • Sırt ve bel ağrılarını hafifletir.

 • Kişinin dayanıklılığını arttırır.

 • Kasların esnekliği artıtır.

 • Beden algısını geliştirir.

 • Tüm kas grubu çalıştığı için vücut orantılı bir şekilde şekle girer.

 • Konsantrasyon yeteneğini güçlendirmesini sağlar.

 • Birçok kası aynı anda çalıştırarak kas kuvvetini artırır.

 • Sporcularda sakatlanma riskini en aza indirir.

 • Güçlü bir karın ve güçlü bir bel oluşturur.

 • Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıkları oluşmasını engeller.

 • Kişiye doğru nefes almayı deneyimletir.

 • Stresi azaltır.

Aletli Pilates

Son yılların egzersiz trendi haline gelen reformer pilatesin tarihi 1920 ‘li yıllara dayanmaktadır ve standart pilatesten farkı reformer makinesi ile yapılıyor olup daha yoğun ve daha dinamik, kontrol gerektiren egzersizlerden oluşuyor olmasıdır.Reformer pilates, contrology antrenman sistemini temel alır ve bu sistemde akıl, zihin ve bedenin birlikte çalışması hedeflenmiştir. Reformer pilates kontrol, nefes, akıcılık, kesinlik, merkezleme ve denge ilkeleri çerçevesinde oluşturulmuş terapatik egzersiz kombinasyonlarını içerir.

Pilates ilk bakışta kolay bir spor gibi görünse de aslında hareketlerin yoğunluğu, vücudun direnci, kasların gücüne göre kolaylık ve zorluk seviyesi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Uzun süre spor yapan kişilerin pilateste zorlandığını görebilirsiniz. Çünkü diğer sporlar ile pilatesin çalıştırdığı kas grupları arasında da farklar vardır.

Egzersiz sistemine adını veren Joseph Pilates sistemini şu şekilde tanımlıyor: “10 seans sonra iyi hissedeceksiniz, 20 seans sonra daha iyi görüneceksiniz, 30 seans sonra yepyeni bir görünüme sahip olacaksınız.”

Klinik Pilates

Klnik pilates hem sağlıklı kişilerde hem de çeşitli sağlık problemi olan kişilerde kullanılabilir. Sağlıklı kişilerde amaç; sağlığı geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmekken; sağlık problemi olan kişilerde probleme özgü egzersiz yöntemlerinin kullanılmasıyla tedavi sürecini hızlı ve kaliteli geçirmektir
Klinik pilatesin fiziksel faydalarının en önde geleni bir çok rahatsızlığı ameliyat gerektirmeden tedavi etmesidir.Hastalıklar dışında ileride oluşabilecek omurga rahatsızlıklarını ise engeller.

Son dönemde bel – boyun problemi, ortopedik rahatsızlıklar gibi durumlarla doktora başvuran hastaların bir çoğuna tanı konduktan sonra klinik pilates tavsiye edilmektedir.Klinik pilates, ağrı şikayeti olan hastalar için de alternatif bir önlem olmaktadır.Vücudunuzda yaşadığınız bölgesel kas ağrıları aslında birer uyarı niteliğindedir.Bu ağrıları duyduğunuz da ve vücudunuzun istediğini ona verdiğiniz de ileride ki hastalıkların risklerini düşürmüş olursunuz.Örneğin;masa başı çalışan bir kişisiniz. Mesleğinizden dolayı çok hareketli olamıyorsunuz ve vücudunuz yeteri kadar hareket edemiyor. Akşam evinizde mental olarak yorgun gidiyorsunuz.Büyük şehirlerde yaşamanın yaşattığı stres ile beraber evinize de geç varıyorsunuz.Ne yazık ki akşam bir saat yürüyüşe çıkabileceğiniz ne bir park ne bir bahçe evinizin çevresinde yok.Bu sebeplerin hepsi birleştiğinde şiddetli bel ve boyun ağrıları çekiyorsunuz. Bu durumda klinik pilates hem bölgesel kas ağrılarını çözer hem de omurganızı güçlendirerek ileride bu ağrıların fıtık gibi rahatsızlıklara dönüşmesini engeller.

Siz de klinik pilatesin fiziksel faydalarından yararlanmak için FİZYOİNFİT ile iletişime geçip ücretsiz danışma randevumuzdan yararlanabilirsiniz.

Mat Pilates

Mat pilates, minder üzerinde ve gruplar halinde yapılan bir egzersizler bütünüdür. Amacı beden gelişimine destek olmak, beden kontrolünü sağlamak ve doğru bir postür oluşturarak sağlıklı yaşamı teşvik etmektir.

 • Pilates topu: Pilates topu farklı boyutlarda ve renklerde bulunabilen bir pilates aracıdır. Öncelikle denge konusunda kusursuz bir yardımcıdır ancak diğer hareketlerle bir araya getirilerek esneme ve kuvvet hareketlerinde de kullanıldığını görebilirsiniz. Pek çok sağlık uzmanı tarafından kullanımı tavsiye edilen pilates topu sıkı ve düz bir karının da anahtarlarından bir tanesi.
 • Pilates çemberi: Pilates çemberinin süngerleri ile birlikte el, kol ve bacaklarda tutuş kolaylığı sağlar. Vücudun tüm kas grupları için kullanılabilen, oldukça ergonomik bir malzemedir. İç bacaklarındaki yağlardan kurtulmak isteyenler için sıkma hareketlerini içeren bacak çalışmaları kısa sürede geri dönüş alınmasını sağlar.
 • Pilates lastiği:  Pilates bandları farklı sertlik derecesi yani direnç seviyesi vardır. Esnek bir materyaldan üretilen bu bantlar kasların hem esnemesini hem de güçlenmesini sağlar.
 • Pilates matı: Mat, hareketleri yapma kolaylığı sağlar. Zemine direkt olarak oturmak ya da yaslanmak yerine yükseliği ve yumuşaklığı farklılık gösteren matlara oturur, yaslanır ya da yatarsınız. Bu sayede pilates yaparken herhangi bir zemin acısı hissetmezsiniz.

Çocuk Pilatesi (Kids Pilates)

Bilgisayar başında saatlerce oyun oynayan ,okula giderken ağır çantalar taşıyan , okulda hareketsiz saatler geçiren ve yoğun sınav takvimine sahip çocuklarlar fiziksel ve ruhsal sıkıntılar yaşamaktalar.

Kids pilates, olarakta adlandırılan çocuklar için pilates dersleri çocuklarda omurga sağlığını korur, kas gelişiminde artış sağlar, denge yeteneğini artırır, esnekliği geliştirir, el göz koordinasyonunu geliştirir, eklem ve kemikleri destekler. Çocukların kendine özgüveni artar. Çocuk düzenli egzersiz alışkanlığını kazanır böylece bedenini daha çok sevmeye ve ona daha iyi bakmaya başlar. Çocuklarda hareket algısının gelişmesi, fiziksel gelişimlerinin doğru şekilde yapılanması için çocuk pilatesi önemlidir.

Çocuklar için pilates, hareketsizlik ve yanlış beslenme kaynaklı obezite ve benzeri sağlık sorunlarına çözüm olmaktadır ve birçok uzman tarafından önerilmektedir. Destekleyici egzersizler yapılması çocuğun ilerleyen yıllarda yaşayabileceği fazla kilo problemi, omurga ve eklem rahatsızlarını ortaya çıkmadan engelleyebilmektedir.

Çocuklar çoğunlukla vücutlarının tam anlamıyla farkına varmazlar. Çocuklar pilates ile zamanla vücutlarının farkına varıyor ve kas kuvvetleri artıyor.
Pilates çocuklara eğlenebilecekleri farklı bir fiziksel aktivite yapma imkanı sağlamaktadır.Pilates sadece formda kalma yöntemi olarak görülmüyor, kas-iskelet sistemi rehabilitasyonu olarak da kabul ediliyor.

Hamile Pilatesi

Pilates ve hamile pilatesi arasındaki en temel fark; pilateste ağırlık merkezinin karın bölgesi, hamile pilatesinde ise pelvik bölgesi olmasıdır.
Hamileliğin her ayında pilates yapılabilmektedir ancak gebeliğin ayına göre hareketler değişmektedir, bu konuda da uzman fizyoterapistinizin yönlendirmeleriyle uygun egzersiz planlamaları yapılır.
Pilates, hamilelik süresince vücutta yaşanan değişikliklerin, negatif etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur. Büyüyen karnınızla birlikte vücudun ağırlık merkezinin değişmesi ve beldeki lordozun artması, omurgaya binen yükü artırır, bunun için egzersizlerle doğru pelvis yerleşimi sağlanır

Anne Adayına Hamile Pilatesinin Faydaları

 • Kilo kontrolü sağlar.
 • Kan dolaşımını düzenler ve ödemi azaltır.
 • Kas gücünü arttırır.
 • Pelvic taban kaslarındaki fonksiyonel bozulmayı engeller.
 • Bel ve sırt ağrılarını büyük ölçüde azaltır.
 • Duruş bozukluklarını azaltır.
 • Eğer anne adayı normal doğum tercih ediyorsa normal doğum sürecini kolaylaştırır.
 • Uyku problemlerini azaltır.
 • Fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlar.

Fulya EKİZ

Pilates Eğitmeni

Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (İngilizce) Bölümünü yüksek onur derecesiyle bitirdi. Lisans sonrası klinik pilates ve manuel terapi alanına yöneldi.

Türkiye Cimnastik Federasyonu 1. Kademe Pilates Eğitmenliği ve kinezyolojik bantlama, fonksiyonel bantlama, ağrısız hareketin fasilitasyonu, medikal fitness, tetik nokta terapisi, kuru iğneleme gibi mesleki eğitimlere katıldı.

* Prehab 101: Prehab Foundations, Dr. Jacob HARDEN Wisconsin/ABD (2018)
* Prehab 101: Movement Optimization, Dr. Jacob HARDEN Wisconsin/ABD (2018)
* Fizyodemi Ağrı, Nöroplastisite, Egzersiz Teorik Eğitimi, Ataşehir/İSTANBUL (2019)
* Fizyodemi Kronik Ağrıda Manuel Terapi ve Egzersiz, Dr. Fzt. Murat DALKILINÇ Ataşehir/İSTANBUL(2019)
* APPI Pilates Metodu Matwork Level 1, Uzm. Fzt. Özlem ÜSTÜNKAYA Kadıköy/İSTANBUL (2019)
* Polestar Pilates Level 1 (2019)